Az alapok

Ha már megvetted az alapfelszerelést, természetesen azonnal fogni is szeretnél valamit. Csak lassan először egy jó helyet kell találnod, meg kell szerezned a szükséges engedélyeket, és meg kell tanulnod, hogyan rakd össze a felszerelést.


Kérj meg egy ismerős horgászt, hogy ajánljon egy olyan tavat, lassú folyót, vagy esetleg csatornát, ahol sok az apróhal. Eleinte inkább kerüld a gyors folyású vizeket, azokon ugyanis sokkal nehezebb horgászni.

Tudd meg, milyen engedélyek szükségesek. Van, ahol ingyen horgászhatsz, másutt jegyet kell kiváltanod. Sok vízen horgászegyesületek gazdálkodnak. Függetlenül
attól, hol horgászol, mindenképpen kell legyen érvényes horgászigazolványod és az adott vízre szóló engedélyed.

A horgászok körében legnépszerűbb helyeket a tönkretett partokról ismered fel. Érdemes önállóan keresned magadnak egy jó horgászhelyet, hasznosítva a vizekről szerzett ismereteidet.
Olyan helyet keress, ahol sok a jellegzetes elem: vízbe hajló fák, sűrű parti növényzet
(sás, gyékény), nádas, esetleg vízitök, imitt-amott hínárfoltok. A halak az ilyen helyeken találnak természetes búvóhelyeket és megfelelő táplálékot.
Csendesen és nyugodtan közeledj a parthoz. A halak nagyon érzékenyek a zajra és a rezgésekre, sőt a sima vízfelületen át látják a tárgyak körvonalait is. Óvatosan lépkedj hát, vigyázz, nehogy egy meggondolatlan lé-péseddel elriaszd a halakat. Felszerelésedet se dobd le a földre, hanem óvatosan tedd le.

A felszerelés összeállítása


Először is rakd össze a kiemelő szákot. Sok kezdő horgász azért veszít el egy-egy nagy halat, mert megfeledkezik erről.
A bottartó közvetlenül a vízparton szúrd le úgy, hogy a bot elülső részét támasz sza alá.
A horgászbot és az orsó a horgászbotot úgy rakd össze, hogy a zsinórvezető gyűrűk pontosan egy vonalban legyenek. Az orsót alulról szereld a nyél felső részére. Az orsó talpát fogd meg az ujjaiddal, a bot nyelét pedig alkaroddal támaszd alá.
A zsinór oldd ki a visszaforgásgátlót úgy, hogy az orsó lezárt felkapókarral is könnyen engedje a zsinórt. Fűzd át a damilt valamennyi gyűrűn, ügyelve arra, hogy ne tekeredjen a bot köré. Húzz le annyi zsinórt, amilyen hosszú a botod.

Az úszó fűzd át a damilt az úszó alján lévő karikán. Tudod: a vastag antennájú egyszerű wagglerokat folyó, a vékony antennájúakat állóvizeken használják. Mindkét fajtát 3AAA típusú ólomsöréttel kell meg-terhelned.
Az ólomsörétek csaknem az egész 3AAA súlynak az úszó aljánál kell lennie (a súly a dobáshoz szükséges). Ólomsörétekkel finoman rögzítsd az úszót: egy AAA típusút tegyél közvetlenül az úszó karikája fölé, egy AAA, egy BB típusút, egy l eset és egy 4 eset a karika alá. Marad egy 4-es söréted,
amit majd később erősítesz fel (az úszó és a horog közé).
A horog köss hurkot (végfulet) a zsinór végére, és köss föl erre előkével egy 18-as horgot. Dugd át a horgot a mélységmérő súly karikáján, majd óvatosan szúrd egy dugóba.

A fék beállítása

Rögzítsd a zsinórt, és a súlyt egyik kezedben tartva hajlítsd meg a horgászbotot. Ezután fokozatosan oldd a rögzítést egészen addig, amíg a damil elkezd letekeredni az orsóról. Nagy hal fogásánál ez a technika megakadályozza, hogy elszakadjon a zsinór. Soha nem szabad a féket pontosan a damil szakítószilárdságának a határára beállítani, mindig érdemes valami tartalékot hagyni.

Mélységmérés

Mindig mérd meg a vízmélységet, hogy el dönthesd: a fenéken fogsz-e horgászni, vagy feljebb. Tartsd magad elé a horgászbotot 45 fokos szögben. Az úszónak és a súlynak kb. egy méterre kell lennie a bot végétől. Ellenőrizd, jól van-e beállítva a fék. Szorítsd le mutatóujjaddal a zsinórt a felkapókar fölött, és szabad kezeddel nyisd fel a kart. Finom, óvatos mozdulattal dobd be az úszót és a súlyt, és engedd el a zsinórt. Idővel majd megtanulod, pontosan mikor kell elengedni a damilt. Amikor a súly a vízbe csapódik, zárd le a felkapókart.

A készség összeszerelésének befejezése


Tegyük fel, hogy a parttól öt méter távolságra, másfél méter mély helyet találtál. Vedd le a súlyt, és erősítsd fel az utolsó sörétet. Legjobb lesz egy 4-es, ez egy 6-osnak és egy 8-asnak felel meg. Ha 6-os sörétet használsz, a horog és az úszó közötti szakasz
közepe alá tedd, ha 8-ast, a horog és a sörét közötti szakasz felezője alá.

Az első dobás


Először csinálj egy próbadobást. Mivel a súlypont az úszónál (és nem a horognál) van, a legjobb fej fölött dobni.
Az úszónak a spicctől kb. 1 méterre kell lelógnia. Emeld a horgászbotot függőlegesen a fejed fölé egészen addig, amíg a hátad mögött a karoddal 45 fokos szöget fog bezárni, ezután szorítsd le zsinórt a mutatóujjaddal úgy, mint az előbb, nyisd fel a felkapókart, és szabad kezeddel fogd meg a bot végét. így jobban érzed a szereléket, és jobban ki is tudod egyensúlyozni. Ha folyamatos mozdulattal dobod előre a fejed fölött, az úszó mint a nyíl repül majd a víz fölött. Idővel egyre jobban fogod érezni, mikor kell eleresztened a zsinórt.
Célozz egy-két méterrel a kiválasztott helyen túlra. Amikor az úszó vizet ér, zárd le a felkapókart, ereszd le a spiccet és tekerj fel egy kevés damilt, hogy a zsinór elsüllyedjen.

így a szél nem sodorja el az úszódat a kiválasztott helyről.
A 6-os és a 8-as sörét úgy megterheli az úszót, hogy csak az antenna csúcsa fog kilátszani. A megfelelő terheléshez még egy vagy két, 6-os ólomsörétet tehetsz az úszó alá.

Húzd vissza a zsinórt, és tűzz csalit a horogra. Kezdd egy csontival. Finoman szúrd a horgot a kukac vastagabbik végébe. Dobd újra be a horgot, és az úszó körül etess be még tízegynéhány hasonló féreggel. Ez majd idecsalogatja a halakat. Kezdetnek bedobhatsz néhány szem kukoricát is.

Ne félj a kísérletezéstől

Ha a hely és az idő is megfelelő, a halak egy fél óra alatt elkezdenek kapni. Ha mégsem, húzd mintegy 30 centivel feljebb az úszót a zsinóron, úgy, hogy a horog leérjen a fenékre. Ha ez sem segítene, próbáld meg az ellenkezőjét úgy húzd odább az úszót, hogy a vízfelszínhez közelebb horgássz nyáron, a nagy melegben a halak közvetlenül a felszín alatt táplálkoznak.
Cserélheted a csalit is: két-három kukac, egy szem kukorica vagy kenyérdarabka 16-os horgon. Csak kísérletezéssel gyarapíthatod a tudásodat. Ne feledkezz meg arról sem, hogy néhány percenként csontikkal etesd a horgászhelyet.

Miről ismered fel a kapást


Ha a hal felveszi a csalit, a következőket észlelheted:
 az úszó eltűnik ez azt jelenti, hogy a hal lenyelte a csalit és elúszik,
 a spicc és az úszó finoman rezeg a hal kóstolgatja a csalit,
 az úszó csúcsa kiemelkedik a hal szájában a csalival felfelé jön.

Bevágás


Ha kapásod van, gyors, határozott, de ellenőrzött mozdulattal emeld a horgászbotot egészen a fejed mögé. Ezt nevezzük bevágásnak.
Ha úgy érzed, hogy nagy halat akasztottál meg, kicsit dolgoztatnod kell, amíg kifárad. A kisebb példányokat közvetlenül kiemelheted a vízből, de a nagyobbakhoz feltétlenül kiemelő szákot kell használnod. Merítsd a szákot a vízbe, és csak akkor emeld ki a halat, amikor az már pontosan fölötte van. Ügyelj, hogy ne lökd le a szákkal a halat a horogról. Aranyszabály: a halat húzd a szákhoz, ne pedig a szákot a halhoz.

Hogyan bánjunk a hallal


Soha ne fogd meg a halat száraz kézzel, és ne tedd száraz felületre. Ez letörölné róla a védő nyálkaréteget, és megsértené a pikkelyeit és úszóit is. Finoman, de erősen fogd. Ha a horog v nem túl mélyen akadt a szájába, ujjal könnyen kiveheted. Ha mélyebben akadt be, használj horogszabadítót. Ha nem látod a horgot, ne szurkáld a halat vaktában a horogszabadítóval. Kisollóval vágd el a zsinórt a lehető legközelebb a horoghoz. Soha ne rángasd a damilt, hogy kivedd a horgot ezzel halálosan megsebezheted a halat. Végül a lehető leggyorsabban dobd vissza a halat a vízbe.
Semmi nem veheti el annyira a kedvedet, mint az, ha első alkalommal zsákmány nélkül mégy haza. Ezért gondosan válaszd hát meg a helyet, ahol horgászni fogsz.